Russian Su-34

Руски борбени авиони ги надлетуваат Американските вони бази!

Неколку дена откако американско беспилотно летало се урна при судир со руски борбен авион над Црното Море, висок американски воен функционер откри дека вооружени руски авиони летале над американски воен гарнизон во Сирија речиси секој ден во март.

На 22 март, генерал-полковник Алексус Гринкевич, командант на воздушната компонента на комбинираните сили на Централната команда на САД, рече дека имало приближно 25 прекршувања на воздушниот простор од руски воени авиони овој месец, наспроти ниту едно во февруари и 14 во јануари.

wikipedia

Гринкевич рече дека акцијата на Москва го прекршила договорот од 2019 година меѓу САД и Русија за користење на сирискиот воздушен простор во областите каде секоја земја има воени објекти.

Над американската воена база летаа и руски борбени авиони Су-34 Фулбек.

Некои авиони се опремени со оружје „воздух-воздух“, додека други се опремени со муниција воздух-земја, кои вклучува ракети со радари, рече Гринкевич.

Забрането е било какво превземање на материјали од порталот Misija24 доколку страната која ги превзема истите не поставува хиперлинк до изворот.

Главна цел на нашиот сајт е известување за случувањата во светот без поттикнување на омраза или заземање на страна. Мисија24 не поддржува војна или било каков вид на насилство!