EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Зеленски во очај: ,,Украинската контраофанзива против Русија не може да започне додека западните сојузници не испратат поголема воена поддршка”.

Тој изјави за јапонски весник дека нема да ги испрати своите војници на фронтот без повеќе тенкови, артилерија и ракетни фрлачи Химарс.

Во интервју за Јомиури Шимбун, тој рече дека ситуацијата во источна Украина „не е добра“.„Чекаме да пристигне муниција од нашите партнери“, рече тој.

И на прашањето за очекуваната контраофанзива, тој рече: „Сè уште не можеме да започнеме, не можеме да ги испратиме нашите храбри војници на линијата на фронтот без тенкови, артилерија и ракети со долг дострел“.

Тој додаде: „Ако имате политичка волја, можете да најдете начин да ни помогнете. Ние сме во војна и едвај чекаме“.

Веќе неколку недели се зборува дека Украина започна пролетна офанзива против руските сили. Украинските команданти навестија дека тоа би можело да биде неизбежно. Олександр Сирскиј, командант на копнените сили на Украина, рече дека оваа недела може да дојде „многу наскоро“.

Некои аналитичари велат дека војската на Украина зборува за идејата за контраофанзива се со цел да ги обесхрабри нивните руски колеги. Тие сакаат руските команданти да ги шират своите сили тенко по линијата на фронтот, подготвени за каков било напад, наместо да ги концентрираат на одредени места, како што е источниот град Бахмут.

Американски аналитичари тврдат ,, Украина е добо позиционирана за контраофанзива.

Други аналитичари веруваат дека наскоро е можна контраофанзива. Тинк-тенк со седиште во САД, Институтот за проучување на војната, минатата недела сугерираше дека сопствената офанзива на Русија потенцијално го губи моментот и заклучи: „Затоа Украина е добро позиционирана да ја врати иницијативата и да започне контраофанзиви во критичните сектори на сегашната линија на фронтот“.

Но, претседателот Зеленски е попесимист. Тој честопати предупредуваше дека војната може да се одолговлекува со години, доколку западните сојузници не ја забрзаат испораката на оружје. Но, ова е првпат тој всушност да каже дека самата контраофанзива може да биде одложена поради недостатокот на западна опрема.

Сојузниците на Украина ветија повеќе тенкови, артилерија и ракетни системи со поголем дострел. Но, некои земји се борат да го испорачаат она што го ветија, додека на други им треба повеќе време од очекуваното за да ја донесат опремата во Украина.

Западните власти велат дека пристигнува воена поддршка, но признаваат дека за обука и планирање треба време. Тие, исто така, укажуваат на други фактори, како што е калливиот терен што ѝ отежнува на секоја армија да започне лесно да маневрира и да ги пробие линиите на фронтот.

Таква е шпекулацијата за контраофанзивата на Украина – особено, кога и каде може да дојде – што Министерството за одбрана ги повика луѓето да престанат да разговараат за потенцијалните планови.

Заменик-министерката за одбрана на Украина, Хана Маљар со критики кон јавноста

Заменик-министерката за одбрана на Украина, Хана Маљар, на социјалните мрежи тврдеше дека само три лица имаат право јавно да ги обелоденат воените планови – претседателот, министерот за одбрана и врховниот командант.

Сите други можат само да ги цитираат“, напиша таа. „Ве молиме престанете да поставувате прашања на експерти за контраофанзива во етерот, ве молиме престанете да пишувате блогови и објави на оваа тема, ве молиме престанете јавно да разговарате за воените планови на нашата армија.

Забрането е било какво превземање на материјали од порталот Misija24 доколку страната која ги превзема истите не поставува хиперлинк до изворот.

Главна цел на нашиот сајт е известување за случувањата во светот без поттикнување на омраза или заземање на страна. Мисија24 не поддржува војна или било каков вид на насилство!