photo_credits_BBC_TEAM

Џо Бајден предупреди, Владимир Путин „не се шегува“!

Путин со закана?! Колку нуклеарно оружје има Русија?

Американскиот претседател Џо Бајден предупреди дека ризикот од нуклеарен „Армагедон“ е на највисоко ниво во последните 60 години.

Бајден изјави дека рускиот претседател Владимир Путин „не се шегува“ кога предупреди дека Москва ќе ги искористи „сите средства што ги имаме“ за да ја одбрани руската територија. Путин, исто така, рече дека САД создале „преседан“ со употреба на нуклеарно оружје во Втората светска војна.

Но, аналитичарите сугерираат дека зборовите на Путин веројатно треба да се толкуваат како предупредување до другите земји да не ескалираат со нивното учество во Украина. Нуклеарното оружје постои речиси 80 години и многу земји го сметаат за одвраќање што продолжува да ја гарантира нивната национална безбедност.

Колку нуклеарно оружје има Русија?

Сите бројки за нуклеарното оружје се проценки, но, според Федерацијата на американските научници, Русија има 5.977 нуклеарни боеви глави – иако ова вклучува околу 1.500 кои се пензионирани и планирани да бидат демонтирани.

Од преостанатите околу 4.500, повеќето се сметаат за стратешко нуклеарно оружје – балистички проектили или ракети, кои можат да бидат насочени на долги растојанија. Ова се оружјата што обично се поврзуваат со нуклеарна војна.

Останатите се помали, помалку деструктивни нуклеарни оружја за употреба со краток дострел на боиштата или на море.

Но, тоа не значи дека Русија има илјадници нуклеарни оружја со долг дострел подготвени за употреба. Експертите проценуваат дека околу 1.500 руски боеви глави моментално се „распоредени“, што значи сместени во бази за ракети и бомбардери или на подморници на море.

Споредба на нуклеарната моќ на Русија со другите земји?

Девет земји имаат нуклеарно оружје: Кина, Франција, Индија, Израел, Северна Кореја, Пакистан, Русија, САД и Велика Британија.

Вкупен број на нуклеарни боеви глави

Забрането е било какво превземање на материјали од порталот Misija24 доколку страната која ги превзема истите не поставува хиперлинк до изворот.

Главна цел на нашиот сајт е известување за случувањата во светот без поттикнување на омраза или заземање на страна. Мисија24 не поддржува војна или било каков вид на насилство!

izvor: bbc