Ruski-vojnik-granata-goli-race

„Неверојатна снимка“ Руски војник со голи раце грабнува и фрла гранати откако бил под напад од Украински дрон”

Видеото кое стана вирално на социјалните мрежи ги прикажува застрашувачките моменти кога украинско беспилотно летало фрла гранати врз руски војник, кој ги грабнал гранатите и ги фрлил пред тие да експлодираат.

Украински дрон наводно направил снимка од повреден руски војник кој се крие во ров.

На видеото се гледа како гранати се спуштаат од дронот и удираат врз наводниот руски војник. Граната го погодува неговиот грб при првиот удар, но не се активира. Ја фаќа гранатата и ја фрла.

Сепак, видеото е долго едвај 40 секунди. Не покажува дали дронот направил повеќе обиди да го таргетира рускиот војник или дали тој успешно го избегнал нападот со украинско беспилотно летало.

Според многу тврдења, инцидентот се случил пролетта, а рускиот војник преживеал. Многу корисници на Твитер тврдеа дека насилните и вознемирувачки снимки ги истакнуваат опасностите со кои се соочува руската војска на бојното поле.

Зголемена употреба на дронови

File Image KUB-BLA DRONE

Конфликтот меѓу Русија и Украина влезе во својот деветти месец, а беспилотните летала беа критични за двете завојувани страни. Војната во Украина беше сведок на значително зголемување на употребата на евтини потрошувачки беспилотни летала.

Беспилотните летала управувани од воен персонал и цивили доловуваа длабински слики од конфликтот, дозволувајќи му на остатокот од светот да ги види борбите од прва рака.

Неодамна, украинските сили за првпат го демонстрираа потенцијалот на забеганата муниција во поморскиот конфликт. Киев ги нападна воените бродови на руската Црноморска флота користејќи воздушни и морски беспилотни летала.

Русија со беспилотни летала од голем обем ги гаѓа украинските бродови. На 4 ноември 2022 година, рускиот медиум Риа Новости објави видео на кое се прикажани руски војници како користат муниција за лутање Лансет за да удрат во украински патролен брод од класата Ѓурза-М.

Вооружениот чамец бил неподвижен и се чинело дека му биле запрени моторите кога дронот Лансет го нападнал бродот од пристаништето. Ниту една страна официјално не ја призна локацијата на нападот.

Но, пензиониран офицер на руската морнарица по име „Капетан морнарица“ на Твитер обвини дека настанот се случил во водите на акумулацијата Каховски (на реката Днепар).

Russia’s Lancet loitering drone attack on a Ukrainian gunboat marks a first in Naval Warfare.

Изјава на Иранската влада.

Во меѓувреме, Иранската влада призна дека испорачува воени беспилотни летала на Русија. Сепак, според Хосеин Амир-Абдолахиан, министер за надворешни работи на земјата, беспилотните летала биле дадени „месеци пред војната во Украина“.

Мал број вооружени дронови и беа дадени на Русија, изјави Хосеин Амир-Абдолахиан. Министерот ги отфрли тврдењата дека Иран продолжил да испорачува дронови на Русија дури и по избувнувањето на конфликтот на 24 февруари 2022 година.

На 5 ноември, Хосеин Амир-Абдолахиан рече: „Оваа врева што ја направија некои западни земји дека Иран и дал проектили и беспилотни летала на Русија за да и помогне на војната во Украина – ракетниот дел е сосема погрешен. Делот од беспилотните летала е вистинит, а на Русија и дадовме мал број беспилотни летала месеци пред војната во Украина“.

Од друга страна, претседателот на Украина, Володимир Зеленски, го обвини Иран за прикривање на целосната улога во конфликтот. Тој тврди дека Украина соборува најмалку десет ирански беспилотни летала дневно.

Неодамна, руските сили користеа беспилотни летала Шахед-136 од иранско производство за да нападнат цивилни цели, вклучително и украински електрани. Украина ги сними овие напади во неколку наврати.

Забрането е било какво превземање на материјали од порталот Misija24 доколку страната која ги превзема истите не поставува хиперлинк до изворот.

Главна цел на нашиот сајт е известување за случувањата во светот без поттикнување на омраза или заземање на страна. Мисија24 не поддржува војна или било каков вид на насилство!

Izvor: eurasiantimes