Украински воздухопловни сили „Немаме ефикасна одбрана од балистички проектили“.

„Немаме ефикасна одбрана од балистички проектили“ – украински воздухопловни сили

Јуриј Игнат, портпарол на украинските воздухопловни сили, верува дека Русија се подготвува да стационира ирански балистички ракети блиску до северната граница на Украина. Тој рече дека нивното соборување е „можно во теорија, но многу тешко во пракса“.

„Ќе ги преземеме сите одбранбени мерки против овие проектили. Тие веројатно ќе бидат стационирани на северот од Украина и ќе бидат лансирани на таков начин што ќе ја загрозат цела Украина. Има еден тип проектили со дострел од 300 километри, а друг со дострел од 700 километри“, предупреди Игнат.

Ракети Фатех-110 и Золфагар

„Ова се балистички ракети. Немаме ефикасна одбрана од нив. Имаме средства за противвоздушна одбрана, но не и за противракетна одбрана“, објасни Игнат на својот брифинг на 1 ноември.

Иран, наводно, требало да ги испрати своите ракети Фатех-110 и Золфагар во Русија, според претходен извештај на Вашингтон пост. Нивните опсези спаѓаат во растојанијата што ги опиша Игнат.

The Zolfaghar ballistic missiles / Illustrative photo from open sources
The Zolfaghar ballistic missiles / Illustrative photo from open sources

Според Ројтерс во Москва на 6 октомври, постигнат е договор во врска со испораката на ракети. Кирило Буданов, шефот на одбранбеното разузнавање на Украина, исто така тврди дека Русија ќе добие ирански ракети во ноември.

The Fateh missile launch / Illustrative photo from open sources

Иран испраќа беспилотни летала во Русија

Си-Ен-Ен објави дека Иран ќе и испрати на Русија околу 1.000 парчиња оружје, вклучувајќи 450 самоубиствени дронови и голем број балистички ракети со краток дострел, според неименуван официјален извор од Запад. Вклучувањето на Иран во снабдувањето на Русија со оружје за нејзиниот конфликт со Украина и овие информации се демантирани и од Русија и од Иран. Сепак, украинската војска известува дека речиси секојдневно соборува ирански беспилотни летала.

Беспилотните летала се користат интензивно во конфликтот уште откако Русија ја започна својата целосна инвазија на Украина кон крајот на февруари. Нивната употреба е зголемена од летото кога САД и Киев тврдат дека Москва купила беспилотни летала од Иран. Овие ирански беспилотни летала неодамна беа користени за напад на витална украинска енергетска инфраструктура.

Извештајот на Си-Ен-Ен тврди дека иранските беспилотни летала имаат способност да кружат извесно време во област која е означена како потенцијална цел пред да нападне и е позната како „муниција за лутање“. Тие се лесни, преносливи и едноставни за лансирање, но нивната главна придобивка е што може да се пука од далечина, а притоа се незабележливи.

Иран испраќа воен персонал во Крим.

Дополнително, според тврдењата на САД, Иран испратил и свој воен персонал на Крим за да ги поддржи нападите со руски беспилотни летала врз украински цели.

Координаторот за комуникации на Советот за национална безбедност на САД, Џон Кирби, во октомври изјави дека присуството на ирански персонал е доказ за директното учество на Техеран во конфликтот во Украина.

„Можеме да потврдиме дека рускиот воен персонал кој се наоѓа на Крим пилотирал ирански беспилотни летала, користејќи ги за напади низ Украина, вклучително и напади врз Киев“, рече Кирби во врска со авионите без екипаж.

Веројатно е дека испраќањето повеќе иранско оружје во Русија ќе ги влоши односите на земјата со САД.

Роб Мали, американскиот амбасадор во Иран, во понеделникот, 31 октомври, силно го критикуваше Иран за обезбедување беспилотни летала, велејќи дека администрацијата на Бајден „нема да ни го губи времето“ на напорите за воскреснување на нуклеарниот договор „ако ништо не се случи“.

„Знаеме дека тие беспилотни летала се користени врз цивили и цивилна инфраструктура. И знаеме дека Иран, пред сите овие докази, продолжува да лаже и негира дека тоа се случува“, рече Мали.

Прес секретарот на Пентагон Бриг. Генерал, Пат Рајдер, на брифингот одржан на 2ри ноември  изјави:

,, Имаме загриженост дека Русија, исто така, може да се обиде да стекне дополнителни напредни капацитети за муниција од Иран, на пример ракети земја-земја, кои ќе ги користи во Украина“.

САД ги зголемија санкциите против Иран како резултат на поддршката на Техеран кон Русија во конфликтот со Украина.

извор: kyivpost.

Забрането е било какво превземање на материјали од порталот Misija24 доколку страната која ги превзема истите не поставува хиперлинк до изворот.

Главна цел на нашиот сајт е известување за случувањата во светот без поттикнување на омраза или заземање на страна. Мисија24 не поддржува војна или било каков вид на насилство!